BWA Warszawa
BWA Warszawa

BWA WARSZAWA
ul. Marszałkowska 34/50/666
00-554 Warsaw
Poland
bwawarszawa@gmail.com
open Wednesday - Saturday
2p.m. - 6 p.m.

THE GALLERY IS CLOSED
ON 14.12.2019
WE ARE AT SZRON
THE ART FAIR
 

SUBSCRIBE TO
OUR NEWSLETTER


 


artyści
wystawy
wydarzenia
Targi
o nasBWA Warszawa

english version
BWA WARSZAWA
Agnieszka Kowalska "Jedź na Bliski Wschód. Nowe miejsce na Saskiej Kępie"
Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, 06.05.2011

Sobotnie popołudnie spędzamy na prawym brzegu Wisły. W ramach wspólnej imprezy "Bliski Wschód" otworzą się tam dwa nowe miejsca dedykowane sztuce: BWA Warszawa na Saskiej Kępie oraz Leto i Piktogram na Kamionku.


Tomek Plata, Justyna Kowalska i Michał Suchora na Jakubowskiej
Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Warto zapamiętać te dwa adresy: Jakubowska 16 i Mińska 25. Dla wzmocnienia siły rażenia Leto, BWA Warszawa i Piktogram będą raz w miesiącu organizować tego samego dnia wernisaże pod hasłem "Bliski Wschód". W tę sobotę najpierw udajemy się do willi na Jakubowskiej, na otwarcie wystawy "Plądrujemy ruiny rzeczywistości" i popas w ogrodzie (od godz. 15), a następnie przemieszczamy się na Mińską, do nowego kulturalno-rozrywkowego zagłębia Soho Factory na wernisaż Wojciecha Pusia w galerii Leto i imprezę w siedzibie "Piktogramu" (od godz. 20).

To wyjątkowe miejsca również z innego powodu - już wkrótce, po zakończeniu prac remontowych, mogą się stać modelowymi przykładami rewitalizacji wartościowej architektury. Willę na ul. Jakubowskiej 16, w bliskim sąsiedztwie Kępa Café, kupił niedawno architekt Wojciech Popławski. To funkcjonalistyczny dom z 1928 r., zaprojektowany przez Czesława Przybylskiego (architekta m.in. warszawskiego Dworca Głównego) dla przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Jest tu duże pomieszczenie z antresolą na pracownię, kilka pięter mieszkalnych, spory ogródek i taras na dachu. Wojciech Popławski z pracowni OP Architekten mógł ten dom wyremontować i przeznaczyć na apartamenty. Ale wybrał inną drogę, która może się okazać najlepszą reklamą jego działalności. Chce willę na Jakubowskiej modelowo zrewitalizować i przeznaczyć na kulturę. Wraz z socjolożką i managerką kultury Lucyną Sosnowską, z którą będzie tu gospodarzył, nazwali już to miejsce Dom Funkcjonalny. W dawnej pracowni widzą klubokawiarnię, do lokali po mieszkaniach zapraszają kulturalne fundacje, a 50 metrów na parterze zajmie BWA Warszawa. Galeria to wspólne przedsięwzięcie dziennikarza i kuratora Tomka Platy, Justyny Kowalskiej (dotąd w Le Guern) i Michała Suchory (dotąd w lokalu_30). Dlaczego BWA? Dlatego, że jak wyjaśnia Tomek Plata, galeria chce się w swojej działalności odwoływać do tradycji modernistycznej i socmodernistycznej. Przekonamy się o tym już w ten weekend na pierwszej zbiorowej wystawie artystów związanych z BWA. Swoje prace w całym Domu Funkconalnym (wciąż jeszcze w remoncie) zaprezentują: Adam Adach, Agnieszka Kalinowska, Mikołaj Grospierre, Jarosław Fliciński, Angelika Markul i Małgosia Szymankiewicz. Wystawę będzie można oglądać również w niedzielę, w godz. 15-20.

Podobnie (choć na znacznie większą skalę) sytuacja wygląda na Mińskiej 25. Właściciel terenu, zanim wybuduje tu mieszkania, chce je zareklamować kulturą. Rafał Bauer, szef funduszu inwestycyjnego Black Lion, zamienia właśnie kompleks kilkunastu wyjątkowych budynków poprzemysłowych w Soho Factory. Rewitalizacją większości z nich zajmuje się architekt Marcin Garbacki z pracowni Projekt Praga. Dawniej mieściły się tu m.in. Towarzystwo Akcyjne Lnianej i Jutowej Manufaktury, Zakłady Amunicyjne "Pocisk" i Warszawska Fabryka Motocykli, produkująca sławne Osy. Dziś budynki zajmują już: klub M25, pracownie architektoniczne WWAA, OP Architekten i Grupa Projektowa Konkret, wydawnictwo Dwie Siostry, Centrum Cyfrowe. Projekt: Polska; redakcje: "MaleMena", "ThinkTanku", "Fashion Magazine", marka odzieżowa Rage Age, producent designerskich puf Miuki. Będą restauracje (m.in. swoją filię Warszawa Wschodnia chcą tu otworzyć twórcy klubokawiarni Warszawa Powiśle), jest już nowoczesna altanka, hamaki i stoliki na trawiastym dziedzińcu. I dwie duże hale, w których odbywały się już m.in. koncerty Warszawskiej Jesieni, recyklingowe Przetwory i pokazy mody najlepszych polskich projektantów.

Jeden wspólny budynek po dawnej hafciarni zajęły też galeria Leto Marty Kołakowskiej i magazyn o sztuce "Piktogram" Michała Wolińskiego. Surowy z zewnątrz, ale w środku bardzo nowoczesny. To bodajże jedyna taka w Warszawie galeria sztuki zaprojektowana od początku do końca zgodnie z potrzebami najemców. Jest tu spora sala wystawiennicza, do której dociera naturalne światło, są pomieszczenia na biura, spotkania, redakcję, galerio-księgarnię "Piktogramu", a nawet mały drewniany domek dla rezydenta (wewnątrz galerii). Leto organizować tu będzie wystawy (pierwszą w nowej siedzibie będzie "Given" Wojciecha Pusia zbudowana wokół historii porwania 4-letniej dziewczynki Madeleine McCann). A "Piktogram" na początek proponuje imprezy w budynku i przed nim oraz "księgarnię jako wystawę", a w niej ostatni numer magazynu w trójwymiarze, z pracami m.in. Janka Smagi, Szymona Rogińskiego i Agnieszki Polskiej oraz wycinek zbiorów Piotra Rypsona na półkach specjalnie zaprojektowanych przez Olę Wasilkowską. Zagrają: Red Rack'em, Maciek Sienkiewicz i Kapitan Teren. W czerwcu "Piktogram" planuje tu m.in. targi fanzinów i artzinów.

Przekonajcie się, jak bliski jest to wschód - 15 minut tramwajem z centrum Warszawy.

Sobota, 7 maja - BWA Warszawa, ul. Jakubowska 16, w godz. 15-22; Leto i Piktogram, ul. Mińska 25, od godz. 20. Wstęp wolny.
 

http://cjg.gazeta.pl/Return