BWA Warszawa
BWA Warszawa

BWA WARSZAWA
ul. Marszałkowska 34/50/666
00-554 Warsaw
Poland
bwawarszawa@gmail.com
open Wednesday - Saturday
2p.m. - 6 p.m.

THE GALLERY IS CLOSED
ON 14.12.2019
WE ARE AT SZRON
THE ART FAIR
 

SUBSCRIBE TO
OUR NEWSLETTER


 


artyści
wystawy
wydarzenia
Targi
o nasBWA Warszawa

english version
BWA WARSZAWA
Anna Maziuk "Sztuka od piwnic po dach"
Życie Warszawy, 15.04.2011


   Są miłośnikami sztuki współczesnej, dlatego urzekła ich funkcjonalistyczna willa przy Jakubowskiej 16. Dzięki temu Saska Kępa zyska nowe centrum kulturalno-artystyczne. 

   Dom Funkcjonalny – tak nazwali przestrzeń, którą chcą poświęcić kulturze i sztuce. Architekt Wojciech Popławski z socjologiem i menedżerem kultury Lucyną Sosnowską kupili i miesiąc temu zaczęli rewitalizować zaniedbaną kamienicę.  – To bardzo ciekawy obiekt, bo zachował się w pierwotnej formie – mówi Popławski.
Architekt znany jest z tego, że lubi stare wzbogacać nowym. W tym przypadku jednak najpierw chce odtworzyć oryginalny stan budynku. – Dopiero wtedy ewentualnie wprowadzę drobne unowocześnienia – wyjaśnia. Ulica Jakubowska znajduje się w najstarszej części Saskiej Kępy – została wytyczona jeszcze przed I wojną światową. Dom Funkcjonalny pierwotnie należał do rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego. Wybudowany w okresie funkcjonalizmu, w 1928 roku, został zaprojektowany przez jego przyjaciela Czesława Przybylskiego – znanego m.in. jako architekt Dworca Warszawa Główna.

   Pierwszymi lokatorami Domu Funkcjonalnego będą Justyna Kowalska, Michał Suchora i Tomasz Plata, którzy na parterze budynku stworzą prywatną galerię BWA Warszawa. Mają zamiar realizować niekomercyjne projekty, niektóre także w przestrzeni publicznej. Zastanawiająca jest sama nazwa galerii. BWA (Biuro Wystaw Artystycznych) to instytucja przez lata kojarzona nie najlepiej. A jednak, jak podkreśla Kowalska, wiąże się z nią ogromna część polskiej historii sztuki. Dlatego wybór nazwy jest nieco przewrotny.  – Warszawa nigdy nie miała własnej galerii BWA – mówi Kowalska. – Ale dla nas najważniejsze jest odwołanie się do czasów, kiedy sztuka była częścią utopijnego planu społecznego, do okresu modernizmu i socmodernizmu.

   Inauguracja pierwszej aktywnej cząstki Domu Funkcjonalnego odbędzie się już 7 maja. Wówczas pokazana zostanie wystawa „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”, na której zobaczymy prace sześciu artystów związanych z BWA Warszawa: Adama Adacha, Jarosława Flicińskiego, Nicolasa Grospierre’a, Agnieszkę Kalinowskiej, Angeliki Markul i Małgorzaty Szymankiewicz. – Opowiemy o „zniszczonym modernizmie”, który dawniej był piękny, a dziś zostały po nim tylko zgliszcza. W tej willi ta opowieść będzie jak najbardziej na miejscu – mówi Suchora. Tytuł ekspozycji jest też nawiązaniem do pierwszej vlepki zaprojektowanej przez grupę Twożywo.
Poza multimedialną wystawą – składającą się z obrazów, instalacji wideo, rzeźb, a także specjalnej ścieżki dźwiękowej przygotowanej przez formację Grobbing Thristle – otwarcie swoim występem uświetni zespół teatralny komuna//warszawa.

   Na pozostałych piętrach budynku z czasem swoje siedziby będą miały organizacje związane z kulturą (w tym przynajmniej jeszcze jedna galeria). W piwnicy ma powstać winiarnia, a na ostatnim piętrze urządzona zostanie sala konferencyjna przeznaczona na spotkania otwarte, warsztaty i wystawy czasowe. W pomieszczeniu obok galerii BWA, w dawnej pracowni Mieczysława Lubelskiego, znajdzie się klubokawiarnia. W otaczającym kamienicę ogrodzie, który na razie przypomina złomowisko, niedługo ma się zazielenić. – Będzie to dodatkowa przestrzeń dla działalności zarówno galerii, jak i kawiarni – mówi Popławski.

Otwarcie BWA Warszawa, Dom Funkcjonalny, ul. Jakubowska 16, 7 maja, godz. 15 wstęp wolny

www.zw.com
 Return