BWA Warszawa
BWA Warszawa

BWA WARSZAWA
ul. Marszałkowska 34/50/666
00-554 Warsaw
Poland
bwawarszawa@gmail.com
open Wednesday - Saturday
2p.m. - 6 p.m.

THE GALLERY IS CLOSED
ON 14.12.2019
WE ARE AT SZRON
THE ART FAIR
 

SUBSCRIBE TO
OUR NEWSLETTER


 


artyści
wystawy
wydarzenia
Targi
o nasBWA Warszawa

english version
BWA WARSZAWA
Agnieszka Kowalska "Prawdziwy dom kultury na Kępie"
http://zrobtowwawie.blox.pl

    Tomek Plata zaprosił mnie na Saską Kępę, żeby pokazać miejsce, w którym otworzy galerię. Ale czegoś takiego się nie spodziewałam!

   Na ul. Jakubowskiej 16, w bliskim sąsiedztwie Kępa Café, przywitał nas Wojtek Popławski – architekt, który właśnie kupił ten dziwny dom. Dziwny, bo niby prosty – funkcjonalistyczny – a jednak z bardzo oryginalną bryłą. Zaprojektował go Czesław Przybylski (architekt m.in. warszawskiego Dworca Głównego) dla przyjaciela, rzeźbiarza Mieczysława Lubelskiego i zbudował w 1928 r. Jest tu duże pomieszczenie z antresolą na pracownię, kilka pięter mieszkalnych (artysta wynajmował mieszkania, by się utrzymać), spory ogródek i taras na dachu.

   Wojtek Popławski, który ze swoją polsko-austriacką pracownią OP ARCHITEKTEN właśnie wprowadza się na Pragę, na Mińską, jest wielkim admiratorem modernistycznej architektury. Najbardziej lubi takie projekty, w których może połączyć starą, zabytkową substancję z nowoczesnymi elementami – najpełniej dotychczas mógł się wyżyć w zjawiskowym zupełnie Hotelu Andel’s na terenie łódzkiej Manufaktury.

   Teraz z przyjemnością „zabiera się” za willę na Jakubowskiej. Możemy więc się spodziewać podobnych efektów, jakie architekt Gildas Boursin uzyskał w pięknie zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Nieporęckiej na Pradze-Północ. Z tym, że Gildas zachował mieszkalny charakter tego domu, a Wojtek wraz z socjolożką i managerką kultury Lucyną Sosnowską chcą dedykować swoją willę kulturze. To prawdziwy fenomen, bo przecież na apartamentach zarobiliby tu znacznie więcej. No ale na szczęście są pozytywnymi świrami, entuzjastami sztuki współczesnej. Nazwali to miejsce Dom Funkcjonalny, właśnie zaczynają remont i rewitalizację, zapraszają pierwszych najemców. Wszedł tu już Tomek Plata, który na 50 metrach na parterze otworzy z Justyną Kowalską (dotąd w Le Guern) i Michałem Suchorą (dotąd w lokalu_30) galerię BWA Warszawa. Trwają rozmowy z fundacjami, które mogłyby zająć piętra oraz właścicielami klubokawiarni, którzy stworzyliby lokal w pomieszczeniach po pracowni. W piwnicy będzie działała winiarnia, a na ostatnim piętrze (z tarasem) urządzona zostanie mała sala konferencyjna na spotkania i warsztaty. Dodam, że z Domu Funkcjonalnego roztaczają się rewelacyjne widoki: na Kępę z jednej i na Stadion Narodowy z drugiej strony.

   Dlaczego BWA? Nie jest to może najszczęśliwsza nazwa, ale Tomek Plata wyjaśnia, że w swojej działalności galeria chce się odwoływać do tradycji modernistycznej i socmodernistycznej. Willa będzie do tego celu miejscem doskonałym. Swoje otwarcie BWA Warszawa zaplanowało na sobotę 7 maja (tego samego dnia w nowej siedzibie na Mińskiej startuje galeria Leto z wystawą Wojtka Pusia oraz redakcja „Piktogramu"). Na Jakubowskiej zobaczymy zbiorową wystawę „Plądrujemy ruiny rzeczywistości”, w której wezmą udział wszyscy artyści związani z galerią: Adam Adach, Agnieszka Kalinowska, Mikołaj Grospierre, Jarek Fliciński, Angelika Markul i Małgosia Szymankiewicz. Następny będzie wspólny projekt z ArtBazaarem „Tribute to Fangor” (27 maja, z udziałem m.in. Kuby Dąbrowskiego, Mikołaja Długosza, Sławka Pawszaka, Pawła Sysiaka i Izy Tarasewicz). W planach galeria ma również wyjścia w miasto z realizacjami Jarka Flicińskiego, przygotowywanymi dla dworca Warszawa Centralna i dla Smyka. A w lipcu oczywiście będzie impreza na powitanie Stadionu Narodowego (otwiera się 22 lipca!).

   Po wczorajszym spotkaniu wróżę temu miejscu świetlaną przyszłość. Z przyjemnością będę śledzić rewitalizację Domu Funkcjonalnego, który może wreszcie na dobre kulturalnie rozrusza Saską Kępę i całą Pragę.

zrobtowwawie.blox.pl/2011/03/Prawdziwy-dom-kultury-na-Kepie.htmlReturn